Kurumsal web sitesi kuruam işletme web siteleri

Türkiye’de E-Öğrenme Uygulması

Ülkemizdeki ilk e-öğrenme uygulaması, 1999 yılında başlatılan Turkcell Sanal Sınıf programıdır. Bu projede eş zamanlı sanal sınıf ve eş zamanlı olmayan e-öğrenme modeli birlikte uygulanmıştır. Aynı yıl başlatılan bir diğer uygulama ise, Garanti Bankası ve Doğuş Grubu şirketlerine e-öğrenme içerikleri sunan Humantinas Sanal Eğitim Merkezi olmuştur. 2000 yılı içinde adımları atılan İş Bankası e-öğrenme projesi de Türkiye’nin ilk e-öğrenme uygulamaları arasında sayılmaktadır. Kurumsal e-öğrenme uygulamalarında ise Pfizer e-Kampüs uygulaması ve Başak Emeklilik ilkler arasındadır. Türkiye’deki ilk uygulamalarına daha çok bankacılık ve ticaret sektöründe rastlanan e-öğrenme, devletin çeşitli birimlerinde de önemsenmeye başlanmıştır.

Ülkemizde hayata geçirilmiş e-öğrenme uygulamalarından bazılarını; Koç Holding bünyesinde 14.000 çalışanın eğitilmesi hedefiyle hayata geçirilen, kişisel gelişim eğitimlerinin yanı sıra çalışanlarına, temel finans ve microsoft office eğitimleri de sunan “Koç Holding Sanal Kampüs” uygulaması, Türkiye genelindeki bayilerine uzaktan eğitim vermeyi amaçlayan Tofaş/Fiat grubunun Fiat Doblo satış eğitimleri, Türkiye’nin 7 bölgesinde 81 ilde bulunan 3.000 Vestel bayisi çalışanına internet üzerinden sağlanan ürün eğitimleri, 4.500 personelin aynı anda erişip kullanabilmesine olanak sağlayan Dışbank E-öğrenme Sistemi, Siemens Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında geliştirilen ve çalışanlarının beğenisi üzerine herkesin yararlanmasına olanak sağlayacak şekilde internet üzerinden paylaşılan Deprem Eğitimleri, Vitra Eczacıbaşı çalışanlarına Vitra Akademi eğitim portalı üzerinden sunulan eğitim içerikleri, yaklaşık 1.000 kişilik müşteri hizmetleri bölümü çalışanına uygulanan sınavların internet üzerinden online olarak yapılmasına olanak sağlayan Avea Kampüs uygulaması, mesleki ve teknik eğitimlerde sınıf eğitimlerini e-öğrenme modeli ile desteklemenin yanı sıra çalışanların kişisel gelişimlerine yönelik hazır e-öğrenme içerikleri sunan Türk Telekom Akademi olarak sıralamak mümkündür 

İşletmeler e-öğrenme yolu ile hem kendileri hem de çalışanları açısından birçok avantaja sahip olma fırsatı yakalamaktadırlar. Bir anlamda kurumsal itibara da katkı sağlayan e-öğrenme uygulamaları aynı zamanda işletmelere rekabet üstünlüğü de sağlamaktadır. Tüm bu avantajlar, ülkemizde e-öğrenme uygulamalarını hayata geçiren işletme sayısını günden güne arttırmaktadır.

elekronik insan kaynakları dezavantajları nedir