Sosyal İşaretleme (İmleme) Siteleri

Sosyal işaretleme diğer ismiyle sosyal imleme siteleri sosyal medya araçları arasında yer almakta ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sosyal işaretleme siteleri, kişilerin internet ortamında işaretleme yapabilmesine imkan sağlayan web tabanlı bir hizmettir. Bu siteler aracılığıyla kullanıcılar, yararlı buldukları internet kaynaklarını herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir web sitesinde paylaşmakta ve bu siteleri kendi oluşturdukları bazı kelimelerle etiketleyerek sınıflandırmalar yapabilmektedirler. Sosyal işaretleme siteleri, internette arama yapan kullanıcılara her şeyi bir arada bulma kolaylığı sağlaması açısından önemlidir (Öztürk ve Talaş, 2015:111).

Sosyal işaretleme, internette çoğalmakta olan ve hızla popülerlik kazanan, en yeni sosyal yazılım teknolojilerinden biridir. Geleneksel anlamda kişiler bir web sitesini bulup beğendiklerinde onu “favoriler” kısmına kaydetmektedirler. Bunun amacı, kullanıcıların bir sonraki internete girişlerinde doğrudan tarayıcıdan favoriler kısmına ulaşarak ihtiyaç duyduğu sayfaya kolay bir şekilde giriş yapabilmeleridir. Sosyal işaretleme; kullanıcılara, arkadaşlarıyla paylaşmak için kendi yer imlerini online olarak kaydetmelerine, herkese açık olarak depolayabilmelerine ve düzenleyebilmelerine de imkan vermektedir. Buna ek olarak, kullanıcıların yer imleri, her yerden ve her bilgisayardan kolaylıkla erişilebilir hale gelmektedir. Sosyal işaretleme ile farklı konularda aynı görüşe sahip bireylerin birbirleriyle kolay bir şekilde ilginç ve ilgili içeriği paylaşma imkanı sağladıkları görülmektedir (http://www.sosyalmedyahaber.com/etiket/delicious/).

Pratik ve kolay olması nedeniyle bugün sanal ortamda birçok kullanıcının sosyal işaretleme sitelerinden yararlandıkları görülmektedir. Bu sitelerde bireyler farklı konulara yönelik olarak düzenlenen içeriklerden kendi ilgi alanlarına yönelik olanları seçmekte ve hızlı bir şekilde birçok bilgiye ulaşabilmektedir.

Sosyal işaretleme siteleri, internet kullanıcılarının beğendikleri bazı internet sitelerini ve sayfalarını başkalarıyla paylaşmasına imkan sağlaması yönüyle de oldukça önemlidir. İnternet kullanıcıları paylaşılan içerikleri beğenilerine göre oylayarak bu içerikler için yorum yapabilmektedir. Böylece, insanların ilgisini çekebilecek yazılar, resimler ve videolar internette yer alan milyonlarca içerik arasında aldıkları oy oranlarına göre ön plana çıkabilmektedirler. Sosyal işaretleme sitelerinin, internet kullanıcılarının birçok internet kullanıcısı için, yer imlerini düzenlemek, saklamak ya da arama yapmak için bir yol olduğu düşünülmektedir (Tosun, 2013:20).

Dünyada çok sayıda kullanıcı tarafından takip edilen birçok sosyal işaretleme sitesinin olduğu görülmektedir. Bu sitelerden bazılarının ilk kuruldukları şekliyle kaldığı, bazılarının ise farklı amaçları gerçekleştirmek için zamanla geliştikleri görülmüştür.

Bilinen en popüler sosyal işaretleme sitelerinden biri, 2004 yılında kurulan CiteULike’dır. CiteULike, ilk başlarda kullanıcılarının akademik içerik sağlayan sadece belirli bazı web sitelerinde yer alan yayınlarla sadece bu sitenin toplayabileceği atıflı kaynakları işaretlemelerine imkan sağlarken, daha sonraları bu sınırlama kaldırılmış ve herhangi bir sitenin işaretlenebilmesi de mümkün hale gelmiştir. 2004 yılının sonlarında kurulan ve bilim adamları, klinik uzmanları ve araştırmacılara yönelik bir sosyal işaretleme sitesi olan Connotea; atıf yöneticisi olarak işlev görecek şekilde donatılmıştır. Connotea, kuruluşundan sadece birkaç ay sonra, 2000’den fazla kullanıcının 4400’ün üzerinde işaretleme yaptığı bir veri tabanı haline gelmiştir. Sosyal işaretleme siteleri içerisinde en çok bilinen del.icio.us ise 2003 yılında kurulmuştur. Başlangıçta dipnotlara ilişkin bağlantıları listeleyen basit bir web sayfası olarak geliştirilen bu site, daha sonra web sunucusu üzerinden diğer kişilerin de bu işaretlemeleri kullanabilmelerine imkan sağlar hale getirilmiştir. Bugün 150 milyondan fazla yer imine sahip olan del.icio.us’da kullanılan çok sayıda etiket biçimi bulunmaktadır. Diğer bir sosyal işaretleme sitesi olan StumbleUpon ise, diğer çoğu siteden farklı olarak web tarayıcısı üzerinde araç çubuğu kurulumuyla çalışmakta olup diğer kullanıcılar tarafından önerilen farklı ilgi alanlarına yönelik yepyeni siteler bulmayı mümkün hale getirmektedir (Koçak, 2012:70-72).

BİLGİ: Sosyal işaretleme siteleri içerisinde en çok bilinen del.icio.us 2003 yılında kurulmuş, 2005 yılında Yahoo tarafından satın alınmıştır. Yahoo’nun beklentilerini karşılayamadığı için ise bu site 2006 yılında YouTube’a satılmıştır.

Teknolojik gelişme ve değişmelere paralel olarak zaman içerisinde kullanım kolaylığı sağlaması avantajı ile birlikte, sosyal işaretleme sitelerinin daha fazla kullanıcı tarafından takip edileceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir