sosyal medya araçları

İçerik Paylaşım Siteleri

İçerik Paylaşım Siteleri

Sosyal medya araçları içerisinde yer alan içerik paylaşım sitelerinin, literatürde içerik toplulukları ya da medya paylaşım siteleri adıyla ele alındığı da görülmektedir.

İçerik paylaşım siteleri; medya paylaşımı, sosyal medya siteleri ve dijital topluluklar aracılığı ile giderek daha da büyüyen bir platform içerisinde yer alan görüntüler, uygulamalar, videolar, ses dosyaları, oyunlar ve her türlü yeni medyayı paylaşma, yükleme ve yorumlama aktivitelerinin tümünü ifade etmektedir. Diğer bir deyişle içerik paylaşım siteleri, web sitelerinde veya bloglarda önceden belirlenen bir hedef kitleye e-mail gönderme, anlık mesajlaşma, mesajlaşma, gönderi ve link paylaşma vb. birtakım faaliyetleri içeren interaktif bir süreçtir. Son derece popüler olan içerik paylaşımı hem göndericinin hem de alıcının katılımını gerektiren iki yönlü bir iletişimdir (Öztürk ve Talas, 2015:112).

İçerik paylaşım sitelerinden yararlanmak için çok fazla teknik bilgiye sahip olmaya ve bu konuda deneyim kazanmaya ihtiyaç yoktur. Kullanıcılar çok rahat bir şekilde içerik paylaşım sitelerine girebilmekte ve bu siteleri takip edebilmektedirler. Bu durumun, içerik paylaşım sitelerinin birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde kullanılmasına katkı sağladığı düşünülmektedir.

Sosyal ağlarla üye olma, profil oluşturma ve arkadaş edinme gibi özellikleri ile benzerlik göstermesine rağmen içerik paylaşım siteleri daha çok paylaşılan dosyaların içeriklerine odaklanmaktadır. İçerik paylaşım siteleri aracılığı ile başkalarıyla metin, ses, fotoğraf, grafik, sunum, video, animasyon, web sayfası ve e-kitap vb. birçok farklı dosya formatı paylaşmak mümkün olmaktadır. Bu sitelerin temel fonksiyonları; içerik oluşturma, paylaşımda bulunma, değerlendirme yapma ve deneyim kazanma olarak sıralanmaktadır. Genel olarak içerik paylaşım siteleri dosya türlerine göre; doküman, fotoğraf ve video paylaşım siteleri olmak üzere 3 alt grupta incelenmektedir (Doğruluk, 2017:29-30; Başer, 2014:20):

  • En yaygın doküman paylaşım sitelerinden biri olan “slideshare (powerpoint)” sayesinde kullanıcılar; sunum dosyası, rapor, haber bülteni, proje dosyası, sanal eğitim materyali vb. farklı türden birçok belgeyi çevrimiçi ortamda paylaşma imkânı sunmaktadır.
  • Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin özellikle de kameralı mobil cihazlarının artması ile birlikte fotoğraf paylaşımının daha yaygın hale geldiği görülmektedir. Günümüzde, birçok sosyal medya platformu içerisinde profil oluşturma, arkadaş edinme, anlık durumun görselini yansıtma vb. amaçlarla kullanıcıların yoğun bir şekilde fotoğraf paylaştığı görülmektedir. 2004’te kurulan ve fotoğraf paylaşımını çok kolaylaştıran Flickr’ın, Ekim 2010’da Instagram kurulana kadar en popüler site olduğu görülmektedir. 700 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Instagram, Nisan 2012’de Facebook tarafından 1 milyar dolar bedelle satın alınmıştır. Instagram kullanıcılara fotoğraf paylaşma, çekilen fotoğraflar üzerinde farklı türde filtreler uygulama, etiketleme vb. imkanları vermektedir. Fotoğraf paylaşımına yeni bir boyut kazandıran, imleme, yorum, puanlama, ilgi alanları ve hobilerine göre insanları takip etme gibi birçok özelliği barındıran Pinterest ise, Mart 2010’da kurulmuş ve 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşmıştır.
  • 2005 yılında kurulmuş olan “YouTube” ise 1 milyardan fazla kullanıcısı ile dünyanın en büyük video paylaşım sitesidir. Kullanıcılar instagram’a fotoğrafların yanında videolar da yükleyebilmektedirler.

İnsanların kolay ve ücretsiz bir şekilde resim ve video gibi içerikleri yayımlamasına imkan veren içerik paylaşım sitelerinin en önemli özelliklerinden biri, içeriklerin düzenlenmesi ve yüklenmesi konusunda hiçbir teknik bilgi gerektirmemesidir. Bunun yanı sıra, bu sitelerde medya dosyalarını paylaşma ve tartışma için çeşitli alanlar ve araçlar sunulmaktadır. Ayrıca, bu medya dosyalarını doğrudan sosyal ağ profillerinde, bloglarda ve web sitelerinde yayımlamak da mümkün olabilmektedir. Çoğu paylaşım sitesinin ücretsiz olması ya da ücretsiz seçeneği içeren aşamalı bir fiyatlandırmaya sahip olması da içerik paylaşım sitelerinin üstünlükleri arasındadır. İçerik paylaşım sitelerinin tasarımcı ve yazılımcıları, kullanıcıların tek bir web sitesi içindeki içeriği paylaşmalarını değil, bunun yanında bu içeriği diğer web sitelerine aktarabilmelerini de mümkün hale getirmektedirler (Koçak, 2012:56-60).

İçerik paylaşım siteleri; sunum hazırlamak, rapor vb. birçok belge ve dökümanı, kullanıcıların videolarını ve fotoğraflarını başkalarıyla paylaşımına imkan sağlamaktadır. Belge, fotoğraf ve video paylaşımı gibi birçok farklı yönde kullanıcıya destek olması bu sitelerin çok yönlülüğünün bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerik paylaşım siteleri içerisinde daha çok kişi tarafından bilinen ve daha çok kişi tarafından takip edilen sitelerin başında YouTube ve Instagram gelmektedir. Bu siteleri kullananların sayısının her geçen gün akıl almaz bir şekilde arttığı görülmektedir.

DİKKAT: Sanal dünyada pek çok içerik paylaşım sitesi olmakla birlikte, bugün hem ülkemizde hem de dünyada en çok takip edilen sitelerin youtube ve instagram olduğu görülmektedir.

Instagram anlık anlamına gelen İngilizce “instant” kelimesi ile telgraf anlamına gelen İngilizce “telegram” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Bireylerin hayatlarını fotoğraf aracılığıyla eğlenceli ve hızlı bir şekilde paylaşmaları, fotoğraf beğenmeleri ve yorum bırakmaları Instagram’ın en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Bunun yanında 2013 yılının başlarında uygulamaya dâhil edilen “etiketleme” özelliği ile, fotoğraflar sınıflandırılabilmekte ve sosyal ortamda daha kolay erişilebilir hale gelmesi sağlanmaktadır. Instagram’ın, kullanıcıların günlük ortalama 55 milyon fotoğraf paylaştığı, 1.2 milyar “beğeni” ile katkı sağladığı, aylık aktif kullanıcı sayısının 150 milyona ulaştığı ve çok hızlı bir şekilde büyüyen bir platform olduğu görülmektedir. Instagram bir mobil uygulama olarak kullanıldığı için cep telefonları ve tablet bilgisayarlar ile bağlantılı bir platformdur. Instagram gönderileri, Instagram.com’u ziyaret eden herkes tarafından görülebilmesine rağmen, kullanıcının hesabı gizli olarak ayarlandığında, sadece kullanıcının takip etmesine onay verdiği instagram’a giriş yapan kişiler tarafından görülebilmektedir. Kullanıcılar Instagram’a fotoğraf ya da video yükleyebilmekte, isteğe bağlı olarak onlara filtre ekleyebilmekte, kullanıcılar diğer kullanıcıları etiketleyebilmekte ve mesajlara yorum yapabilmektedirler. Instagram kullanıcıları fotoğrafını çektikleri yerlerin konumlarını da paylaşabilmektedirler. Bu özellik, belirli bir yerde alınan tüm fotoğraflar için linkler oluşturulmasını sağlamaktadır. Instagram’da video içeriklerinin uzunlukları 15 saniye olarak gönderilmekte ve içerik kaydırıldığı zaman otomatik olarak görüntü oynamaya başlamaktadır. Videolar iletişime, ekstra ses ve görüntü ekleyerek özellikle marka öykülerini anlatma noktasında kurumlara faydalı olmaktadır (Yeniçıktı, 2016:95-96).

Birçok işlemi bir arada yaparak, hem fotoğraf hem de sesli video paylaşımının mümkün olması, kullanıcıların bilgi paylaşmasına ve onların keyifli zaman geçirmelerine imkan sağlaması etkili vb. gibi nedenler, kurulduktan 4 yıl gibi kısa bir süre içerisinde instagram’ın tüm dünya üzerinde milyonlarca kullanıcı tarafından takip edilmesi üzerinde etkili olmuştur. Instagram gibi popüler olan bir diğer paylaşım sitesi ise YouTube’tur.

Kullanıcıların, videoları izlemelerine ve paylaşmalarına imkan veren YouTube, Mayıs 2005 yılında kullanıma sunulmuş bir video paylaşım sitesidir. Youtube sadece sosyal medyayı değil bütün kitle iletişim araçlarını da etkilemiştir. Günümüzde özellikle genç kuşak için YouTube üzerinden video izlemek ve paylaşmak adeta bir yaşam biçimi haline gelmiş ve bazı durumlarda takip edilme oranları açısından televizyonun bile önüne geçmiştir. YouTube; kullanıcılara bağlantı kurma, bilgi verme ve diğer kullanıcılara ilham kaynağı olmak için bir platform sağlamakta, bunun yanında orijinal içerik oluşturanlarla büyük ve küçük çapta reklam verenler açısından da bir dağıtım platformu işlevi de görmektedir. YouTube’un bu kadar tercih edilmesinin temelinde kullanıcı ile etkileşimi ve işbirliğini kolaylaştıran bir tasarıma sahip olmasının büyük etkisi bulunmaktadır. Amatör kullanıcılardan profesyonel film yapımcılarına ve büyük ölçekli kurumsal işletmelere kadar bugün pek çok kullanıcı, YouTube üzerinden video paylaşımları yapmaktadır. Ortalama dakikada 400 Tweet’in içerdiği bağlantı aracılığıyla YouTube’a geçiş yapılması, 40’ın üzerinde YouTube üzerinden video indirme aracının olması, alt yazı imkânının varolması, otomatik konuşma tanıma sistemi sayesinde alt yazılar dâhil 51 dilin tercüme edilebilmesi vb. gibi önemli ve ayrıcalıklı özellikler YouTube’un üstünlükleri arasında yer almaktadır (Baycan, 2017:74-75).

Başta YouTube ve Instagram olmak üzere birçok paylaşım sitesi sosyal medya kullanıcılarının yoğun ilgisiyle karşılaşmış ve birçok kişi tarafından takip edilir hale gelmiştir. Bu siteleri kullanan kişilerin sayılarına bakıldığında her geçen gün kullanıcı sayısının katlanarak arttığı görülmektedir. Teknolojik gelişmeler ve değişimlerin yanında teknolojik araçlarla büyüyen yeni bir neslin ortaya çıkması bu sitelerin yıllar itibariyle çok daha fazla popüler olacağının bir göstergesidir.

4 Replies to “İçerik Paylaşım Siteleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir